Memoriál Ferdinanda Bišču 2013

Turnaj, ktorý nesie meno po človeku, ktorý pre šach nielen v Hlohovci, ale v celom kraji urobil strašne veľa si pomaly ale isto upevňuje miesto v šachovom kalendári a tento rok sa konal v Hlohovci už jeho 3. ročník. Ing. Biščo rozvíjal najmä mládežnícky šach a preto jeho memoriál pozostáva z 2 samostatných turnajov.

Hlavný A turnaj bol určený pre mladých šachistov do 14 rokov s max. ratingom 1400 Elo bodov a bol zaradený do dlhodobej súťaži SŠZ Grand Prix mládeže 2012/2013. V B-turnaji si následne mohli zmerať svoje šachové umenie všetci ostatní záujemcovia bez rozdielu veku a výkonnosti. Už pred začiatkom turnaja sa celá hracia sála ozývala veselým hlukom žiakov a detí čo nasvedčovalo, že tohtoročná účasť bude minimálne podobná tej minuloročnej. Nakoniec za šachovnice zasadlo 82 detí čo je len o 8 menej ako pred rokom. Nárast o dvoch šachistov zaznamenal turnaj „dospelákov“ (43 hráčov).

Okolo pol desiatej hodine sa pod vedením riaditeľa turnaja Karola Petríka, rozhodcov Pavla Malára a Lukáša Gažoviča spustili boje o to kto bude po 9 kolách najlepší. Víťaz môže byť len jeden a pre rok 2013 sa ním stal talent z Modranky Dominik Bango pred Martinom Kunom z Nitry (obaja získali 8 bodov) a Jakubom Bielikom z Považského Podhradia (7½ bodu). Za zmienku stojí, že Dominik pred rokom skončil štvrtý, takže svoj nesporný talent tohto roku len potvrdil.

V B turnaji už štartová listina nasvedčovala kto je favoritom a kde môžeme hľadať budúceho víťaza. Za prvými dvomi nasadenými (Vladimír Škreňo a Ján Csala) bol totiž priepastný rozdiel 138 Elo bodov, nehovoriac ešte o skúsenostiach, ktoré majú z extraligových zápasoch. Ak by turnaj vyhral niekto iný, bolo by to prekvapenie. Vlado Škreňo zaváhal ako prvý, keď v 4. kole remizoval s Romanom Gajarským a keďže prišlo aj k nečakanej prehre v 5. kole Jána Csalu po optimisticky zahranej obeti figúry s Mirom Lukačovičom svojej šance sa chytil práve Roman Gajarský. Roman v 6. kole vo vzájomnej partii porazil Mira Lukačoviča a dostal sa do vedenia s polbodovým náskokom na svojich prenasledovateľov. Nezvládol však záverečné tri kolá, keď hlavne v poslednom kole proti Lukášovi Bangovi prehliadol remízové možnosti a prehral. Turnaj tak s prehľadom vyhral Hlohovčan Vlado Škreňo (v súčasnosti hráč NŠK Nitra) a obhájil svoje minuloročné prvenstvo (7½ bodu). Druhý skončil Peter Horecký zo Serede (7 bodov), ktorý so šťastím udržal remízy v posledných dvoch kolách proti hlavným favoritom (so Škreňom udržal koncovku s kvalitou menej a Csala prekročil čas ťah predtým ako by dal mat). Po silnom finiši 5/5 si bronz odváža Lukáš Bango (minuloročný víťaz hlavného A-turnaja) z Modranky (7 bodov).

Nuž v Modranke sa aj vďaka súrodencom Bangovcom určite nemusia obávať o šachovú budúcnosť. A to by mal pán Biščo ako propagátor mládeže pri pohľade na ich hru určite veľkú radosť…

Oficiálne výsledky memoriálu

1 reakcia na “Memoriál Ferdinanda Bišču 2013”

1. Ing. Marián Moravčík píše:

Srdečne Vás pozdravujem a potešilo ma, že organizujete memoriál takého veľkého nadšenca, obetavého človeka pre šach a prajného človeka akým pre mňa rozhodne bol Ing. Biščo. Ako viete v Trebaticiach som organizoval medz. šachový turnaj RAPID 2×15 min. Neprajníci hovorili, že keby nerobíme taký dobrý guláš, tak by sme tam nikoho nemali, ale pri všetkej skromnosti všetky veci k tomu som zháňal sám a aj kuchára bola moja voľba a aj zodpovednosť, ale všetko ľavou zadnou prekryl ľudský,priateľský a prajný výrok Ing. Bišča: „turnaj v Trebaticiach – tam nemá šancu padnúť figúrka na zem“. Áno v malom KD v 4 radoch 120 – 138 hráčov tesne vedľa seba hralo v rozličných kategóriach. Všetko dobré želá Marián Moravčík