MSR v šachu amatérov v Topoľčanoch 2017

Michal Slamena:

Po dlhšom čase som zavítal na viacdňový turnaj v horúce júlové dni v Topoľčanoch. Hoci Majstrovstvám SR v šachu amatérov predchádzala (minimálne na internetovom fóre SŠZ) dlhá diskusia, turnaj sa skutočne podaril. Pokúsim sa pár riadkami priblížiť jeho atmosféru, resp. hráčsky zainteresovaný pohľad na ne.

Turnaj sa odohrával v Spoločenskom dome v širšom centre Topoľčian. Asi polstoročná budova kúsok od pešej zóny poskytovala prvú polovicu štvordňového podujatia ochranu pred tropickými horúčavami. V sobotu to už s teplotou vo vnútri hracej miestnosti bolo horšie nakoľko sa okrem dvoch kôl hral aj bleskový turnaj.

Štartová listina bola veľmi vyrovnaná a tak si výsledok netrúfal tipnúť asi nikto (hráčov s elom od 2000 do 2199 bolo 30 hráčov). Počtom účastníkov bezmála 140 sa podujatie priblížilo k najväčším svojho druhu na Slovensku, čo je na prvý ročník jednoznačne úspech. Papieroví favoriti nakoniec bojovali o predné priečky, ale nie celkom striktne. (v prvej desine výsledkovej listiny skončila polovica hráčov nasadená nižšie, jeden dokonca z 38. miesta).

Darilo sa síce domácim hráčom (Bojda hral v predposlednom kole o potencionálne 1. miesto), ale najviac zaujala v poslednom kole mladá Stella Sánková, ktorá zohrala dlhú a napínavú partiu v poslednom kole. Súčasťou programu bol aj bleskový turnaj, ktorého sa zúčastnili hráči bez obmedzenia ratingu, čo nesporne pridalo na kvalite. Sekundárneho turnaja sa však zúčastnilo 70 hráčov a hral sa vo večerných  hodinách (19.30-23.15), čo preverilo sily tých, ktorí hrali i hlavný turnaj.

Hracie priestory spríjemňoval bufet s občerstvením, ako aj možnosť vo voľnom čase zahrať si ping pong, šípky či iné hry. Účastníci mali k dispozícii vstup na miestne kúpalisko zdarma, večerný hudobný program, ubytovanie miestnom internáte a hoteli a množstvo reštaurácií  a obchodov. Za zmienku stojí aj mestská galéria, ktorá bola ale cez víkend zatvorená. Budova, v ktorej sa hral turnaj, je necelých 10 min chôdze od železničnej a autobusovej stanice. Pred budovou je aj menšie parkovisko, kde mali účastníci parkovanie zdarma.

Vysoké zápisné bolo vyvážené možnosťou získať množstvo cien. Každý z účastníkov hlavného turnaja dostal informatívnu brožúrku s termínmi kôl turnaja, s mapkou centra mesta, so stručnou históriou Topoľčian  a malú pozornosť na posilnenie v prípade hladu. K pozitívam patrila i veľká hracia miestnosť, ktorá poňala možno i o polovicu viac hráčov pri rovnakom pohodlí. Na prvých stoloch sa použila najnovšia technológia záznamu partií, keď inteligentné šachovnice snímali hru prenášanú online internetom a komentovanú veľmajstrom mimo hracej miestnosti online.

Napriek mnohým spomenutým pozitívam možno turnaju po organizačnej stránke vytknúť aj niekoľko nedostatkov: osvetlenie niektorých zadných stolov bolo nedostatočné, za niektoré deti hrajúce na posledných šachovniciach zapisovali rodičia; partiáre na zapisovanie neboli spojené, takže sa nie vždy zapisovali v podobe presnej kópie, usporiadatelia vytvorili veľa ocenených kategórií, pričom však ponechali kumuláciu cien. Za nedostatok možno považovať aj 7 hracích kôl pri tak vysokom počte účastníkov, čo však organizátori nemohli predpokladať.

Turnaj sa napriek všetkému zaobišiel bez väčších problémov a určite ponúkol priestor nielen súťažiacim, ale aj potencionálnym záujemcom a prispel tak propagácii šachu – mestskou, regionálnou i štátnou televíziou. Na začiatku turnaja boli účastníci poučení  o zmenách v nových pravidlách. Rozhodcovia nemali veľmi čo riešiť, podujatie sa nieslo zväčša v kamarátskej atmosfére.

Topoľčany sú mesto s pomerne rozľahlou pešou zónou, dlhou históriou a s množstvom príležitostí na trávenie voľného času a relax. Účastníci turnaja mali možnosť objednať si ubytovanie a strava za pomerne výhodné ceny vopred. Najpríjemnejším prekvapením bola asi tombola na záver vyhlásenia cien, keď sa žrebovalo spomedzi všetkých účastníkov hlavného turnaja a trojica z hráčov, ktorí vydržali do konca a neodišli, získala malé ocenenie.

Hoci sú Topoľčany relatívne blízko a s väčšinou hráčov by som nemal mať problém vyhrať, nezastihol ma turnaj v najlepšej kondícii. Okrem toho mi aj horúčavy (všetky dni nad 30⁰ C) nedovolili podať optimálny výkon. Slabý výkon v piatok som si vynahradil v ostatné dni a aspoň v bleskovom turnaji som pri konkurencii GM a niekoľkých FM (keďže účasť v bleskovom turnaji nebola limitovaná výškou ratingu) obsadil 8. miesto.

Turnaj, pokiaľ bude v budúcom roku jeho ďalší ročník, môžem odporučiť všetkým šachovým nadšencom, ktorí si chcú schuti zahrať, i keď hracie tempo 1 h + 30 s na ťah asi nebude vyhovovať každému hráčovi. Organizátorom týmto ďakujem za dobré šachové podujatie a predpokladám, že sa vyvrátili pochybnosti o opodstatnenosti  jeho organizácie, ktoré šírili v rôznych diskusiách jeho neprajníci.

Bližšie info o výsledkoch turnaja:

https://www.chess.sk/index.php?str=spravodajstvo&od=0&detail=2454

Fotky:

 

 1 reakcia na “MSR v šachu amatérov v Topoľčanoch 2017”

  1. perinka píše:

    Veľmi pekne Stellka 🙂

Nechať odpoveď