Rajecké Teplice 2017

MICHAL SLAMENA:

Dňa 10. júna 2017 sa v Rajeckých Tepliciach hral zaujímavý šachový  turnaj O pohár primátorky tohto mesta. Mesto je obklopené krásnou prírodou a sídlia v ňom kúpele. Turnaj sa hral na 9 kôl tempom 10 min + 10 s na ťah, čo je svetový trend v rapid šachu. (Pri partiách s priemernou dĺžkou 45 ťahov môže toto hracie tempo poskytnúť hráčovi  sedemnásť a pol minúty, čo je viac ako dnes preferovaných 15 min a dáva príležitosť vzniku kvalitnejších hier.) Zápolenia sa zúčastnilo viacero hráčov rôznej úrovne Slovenska a Česka. Hracia miestnosť bola v priestoroch Mestského úradu. Účastníkov turnaja privítal organizátor Ján Bakalár a primátorka mesta Katarína Hollá. K dobrej atmosfére prispeli aj moravské farmárske trhy a živá kapela na námestí . Organizátorom možno vyčítať len nevetranú miestnosť, kde po 7 hodinách pri vyše 50 hráčoch neboli optimálne podmienky na športové výkony. Obedovú prestávku, ktorú viacerí hráči využili na prechádzku mestom, mierne spríjemnil jarný dážď. Prekvapeniami turnaja bola Dominika Tomčíková, Igor Remen, Jozef Slabý či Marek Lednák, ktorým sa podarilo zo zadných priečok prebojovať na slušné výsledné pozície. Vzhľadom na nezvyčajné tempo hry hráči experimentovali s rôznymi variantmi. Sám som sa stretol s Traxlerovým či Aljechinovým variantom. Za zmienku z mojej strany stojí partia z 3. kola s Dušanom Galbavým (ktorú som vyhral matom v strednej hre len vďaka 10 sekundovému bonusu), vyrovnaná partia s víťazom turnaja Františkom Vránom (koncovka štyroch jazdcov a dvoch veží, ktorú som žiaľ prehral v časovke) a ôsme kolo proti Janovi Horsákovi (matovanie strelcom a jazdcom). Hracie tempo kládlo na hráčov vyššie nároky, než je bežné z iných hracích formátov, v dôsledku čoho bola mierne znížená kvalita hry v poslednom kole. Je mi ľúto, že sa podujatia nezúčastnilo viac hráčov, ale hracia miestnosť bola takmer plná a v daný deň sa hralo na Slovensku viacero turnajov (napr. v Leviciach). Pri vyššej účasti by pravdepodobne nebol problém požiť vstupnú halu objektu. Na turnaji si dobre zahrali stredne silní i rekreační hráči, preto ho môžem tomuto okruhu hráčov len odporúčať. Prítomnosť Súľovských skál a kúpeľov ponúka dobrú príležitosť na  oddych. V poslednom kole som zohral svoju najkratšiu partiu turnaja: Michal Slamena – Peter Ábel 1:0.