Veľkonočná bleskovka u Janása 2015

Dňa 3. 4. 2015 sa konala Veľkonočná bleskovka  u Janása v Hlohovci. V duchu úspešného zakončenia sezóny, s udržaním sa III., IV. a V. ligy, za šachovnice zasadla staršia a stredne generačná šachová škola Hlohovca. Bohužiaľ, chýbalo zastúpenie mladšej generácie, avšak ani tento stratový aspekt neovplyvnil kvalitu turnaja.

Pozitívom turnaja taktiež bolo, že sa objavili zabudnuté šachové legendy, ktoré by mohli svojou účasťou prispieť k zlepšeniu výsledkov v budúcej sezóne.  Veľký bývalý bojovník Miki, dokázal svojou precíznou hrou, že na šachy nezanevrel, ale ďalej si pripravuje rozsiahle šachové analýzy v zákutí svojich programových technológii – výhry nad Vladom a remíza s Palom ukázali, že sa rysuje ďalší silný bojovník v rámci ligy. Miki skončil v turnaji II v poradí.

Nerozlučná formácia starej hlohovskej školy; páni, Javor, Vilo, Emil, Rosina a hviezda šachového Olympu pán Igor Biščo, ktorí ešte pamätajú zlatú dobu šachu v Hlohovci, poukázali svojou silnou pozičnou hrou ako by sa nemalo zabúdať, na staršie osvedčené metódy šachového umenia.

Aj keď mnohí noví teoretici ako napríklad nezdolateľný „Atlét“ Michal, ktorý svojimi novátorskými otvoreniami a novou koncepciou inovuje šachové figúrky na šachovnici, musia aj naďalej brať úctu k tradičným šachovým hodnotám, ak chcú dosiahnuť šachového Olympu ako víťaz turnaja Igor Biščo. Michal skončil IV v poradí v turnaji, reklamácia o 1 bode navyše bola zamietnutá – príčinou bola neskorá reklamácia.

Veľkým sklamaním na turnaji bola neúčasť skalných patriotov Hlohovca, a to Veľkého Babču či Terminátora Gajara, ktorí svojimi akčnými šachmi ako napr. šachovnica v plameňoch, by určite svojou hrou obohatili tento turnaj a dali mu viac pestrosti.

Netreba samozrejme zabúdať aj na silnú taktickú školu Pala Malára, Bystríka, Vlada a Petra Janása, ktorí nakoniec neobsadili ani jedno z prvých štyroch miest na turnaji, pretože hracie tempo Blitz Krieg v šachu im moc nevyhovovalo.

Škoda taktiež, že niektorí silní hráči ako napríklad killer Janči alebo Lukostrelec Juri, prípadne verní Lancelot či pešiak Ondrík, sa neukázali už dlhšiu dobu v šachovom svete, dokonca ani v komorných hlohovských turnajových uličkách; samozrejme opak je pravdou ohľadne skalného lukostrelca, ktorý dohliadal na brány Hlohovca celé desaťročia. Všetka česť Jurimu, ktorý svojou vynaliezavou hrou, ničil nepriateľov v rôznych ligách. Dúfajme, že klamné zvesti tajných špiónov o bojkotovaní šachu našimi kľúčovými hráčmi, nebude mať vplyv v budúcej sezóne na problémy udržať hradby Hlohovca v celku.

Hlohovskému šachu pripadla ťažká úloha do budúcna, bude treba sformovať divízie na ďalšiu sezónu. Nebude to ľahké, avšak našťastie sa ponúka  jedno z riešení, mohli by sa častejšie organizovať malé komorné turnaje u Janása, kde by sa skalní Generáli z rôznych líg stretávali, formovali a pripravovali svoje vojsko, na ťaženie do ďalšej šachovej „bitky“ ročníku 2015/2016

Tabuľka a výsledok turnaja: http://www.chess-results.com/tnr168301.aspx?lan=4&art=1&wi=821

1.miesto – Igor Biščo – vládca Olympu – 8 bodov (prehra len s Mikim Slamkom)

2.miesto – Michal Slamka – Zabudnutá šachová legenda – 6.5 bodov (prehra Marek, Slamena a remíz. Palo)

3.miesto – Marek Racik – nová pražská škola – 6 bodov (prehra Palo, Igor,Emil)

4.miesto – Michal Slamena – Atlét-Inovátor – 6 bodov (prehra Pavol, Marek, Igor)

5.miesto- Vladimír Škreno – 6 bodov (prehra Marek, Igor a Slamka)

6.miesto – Pavol Malar – 5.5 b.

7.miesto – Bystrík Tupý – 5b.

8.miesto – Emil Tupy – 5b.

9.miesto – Viliam Jančička – 2b

10.miesto- Peter Janas  -2b

11.miesto – Julius Rosina -2b

12.miesto – Jozef Javor – O.b

 

Fotky:

Kolektívne foto 1 Prvá trojka Kolektívne foto II Už len pár ťahov do konca Zo zákulisia Všetko padá Nebude to také ľahké

 Nechať odpoveď